Start » Narzędzia

Grabie drewniane czy metalowe

15 stycznia 2010 0 Komentarzy

grabie, ogrodówGrabie drewniane
W każdym ogrodzie zawsze przydają się grabie. Są ręcznymi narzędziami, które mogą być wykonane w rozmaity sposób. Bardzo dobrym przykładem są w tym miejscu grabie drewniane. Ich zęby są wykonane z twardego drewna – zastosowanie znajduje tutaj drewno pozyskane z liściastych drze takich jak między innymi buk oraz grab. Zęby te odznaczają się stożkową formą, ich końce są ścięte. W zależności od tego, do prac o jakim charakterze wykorzystuje się drewniane grabie, zęby mają zróżnicowaną długość – generalnie rzecz biorąc, mieści się ona w granicach pomiędzy siedmioma centymetrami a dwunastoma. Beleczka z zębami posiada kwadratowy przekrój. Jest umocowana na tak zwanym stylisku – czyli na ręcznym uchwycie. Do wykonania styliska natomiast służy drewno pochodzące z młodych, okorowanych już drzewek. Dużym ułatwieniem jest to, że zęby w tych grabiach można wymieniać. Tego rodzaju konstrukcję zastosowano również w narzędziach produkowanych ze sztucznych tworzyw, nie mniej jednak ta wersja nie jest popularna.

Grabie metalowe i miotłograbie
Wykorzystywane w ogrodzie grabie mogą mieć różną postać. Zdecydowanie najczęściej spotyka się grabie metalowe. Za ich pomocą rozdrabnia się w ogrodach glebę. Stylisko tych narzędzi wykonane jest z drewna, ale część z zębami – z grubej, stalowej blachy. Przeciętna długość zębów waha się tutaj pomiędzy pięcioma centymetrami a siedmioma. Ponadto w ogrodach zastosowanie znajduje dość szczególna odmiana grabi, a mianowicie są to miotło-grabie. Służą one do tego, aby grabić liście. Do ich wykonania wykorzystywane są stalowe pręty. Jeżeli chodzi o ich grubość, to najczęściej są to cztery milimetry, z kolei ich długość to zwykle około pięćdziesięciu centymetrów. Stylisko w miotło-grabiach także wykonane jest z metalu. Długie zęby układają się w wachlarz. Istnieją również takie modele tych ogrodniczych narzędzi, w których dostęp pomiędzy zębami można regulować. Z kolei w uproszczonych modelach tradycyjne pręty z metalu zastąpiono płaskownikami. Oczywiście, są też bardziej wyspecjalizowane odmiany grabi.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.