Start » Narzędzia

Sekatory ogrodowe

18 stycznia 2010 0 Komentarzy

sekatory ogrodoweSekatory nożycowe
Sekator to jedno z tych narzędzi, bez którego trudno sobie wyobrazić pracę w ogrodzie. Wyszczególnić można dwa rodzaje sekatorów – między innymi są to sekatory nożycowe. Jak sama już nazwa sugeruje, działają na zasadzie podobnej co i nożyce. Ich szczęki charakteryzują się kształtem półkolistym – jedna z nich jest wklęsła, druga natomiast wypukła. Ta pierwsza ma za zadanie podpieranie gałęzi, która jest przycinana. Druga z kolei to tnący element – z tego też względu jest bardzo ostra. Istnieją takie modele sekatorów nożycowych, w których szczęka wklęsła dodatkowo wyposażona jest w ząbki – dzięki nim gałąź się nie wyślizguje i o wiele łatwiej jest ją ciąć. Spotykane są zarówno odmiany jednoręczne tych narzędzi, jak i dwuręczne. Pierwsze zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w przypadku tych pędów oraz gałęzi, które nie są zbyt grube (między rękojeściami umieszczona jest sprężyna). Drugie zaś przeznaczone są do grubych gałęzi, ich rękojeści przez swoją odpowiednią długość są do tego przystosowane.

Sekatory kowadełkowe
Sekatory są narzędziami, bez których ciężko byłoby obejść się w ogrodzie – nawet w takim niewielkim. Obok sekatorów nożycowych, wyróżnia się także kowadełkowe. Płaska szczęka odznacza się tutaj tym, że jej wykładzina wykonana jest z odpowiednio miękkiego surowca – może to być dla przykładu aluminium. Poza tym jej krawędzie są ząbkowane – dzięki temu cięta gałąź jest właściwie przytrzymywana i nie wyślizguje się. Druga szczęka z kolei jest klinem – dociska się ją do tej płaskiej. Występują dwa rodzaje sekatorów kowadełkowych, a mianowicie jednoręczne oraz dwuręczne. Pierwsza spośród nich wyposażona jest w sprężynę i najlepiej sprawdza się w przypadku cienkich pędów i gałęzi. Odmiana dwuręczna skonstruowana jest w taki sposób, aby dzięki niej można było ciąć grube gałęzie – w tym takie, których grubość dochodzi nawet i do kilku centymetrów. Cechą charakterystyczną sekatorów dwuręcznych jest to, że ich rękojeści są wydłużane w sposób teleskopowy, ponadto narzędzia te posiadają przekładnię dźwigniową.

Jednym słowem na koniec: w zależności od wielkości naszego ogrodu i co za tym idzie – roślinom jakie w nim posiadamy możemy wybierać pomiędzy jednym z dwóch rodzajów sekatora ogrodowego. Jasne jest, że z wielkim, dwuręcznym sekatorem kowadełkowym nie wyruszymy między nasze krzewy róz, ani nie będziemy próbować przycinać żywopłotu za pomocą małego sekatora nożycowego.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.